Kategorie
Lekarz w podróży

Komary- jak się przed nimi bronić?

Jak bezpiecznie chronić się przed komarami?

Powróciło lato, a z nimi komary. W sklepach mamy olbrzymi wybór preparatów odstraszających małych krwiopijców. Niestety nie wszystkie z nich działają równie skutecznie. Tak jak wiele osób zadaję sobie pytanie, który z nich jest najskuteczniejszy. I jakie ma działania niepożądane? Bo na pewno jakieś ma.

Zacznijmy od źródeł oficjalnych. Sprawdziłam stronę GIS i  okazuje się, że wydali komunikat, a raczej apel:

Pryskaj „z głową”! Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie zapominaj o swoim zdrowiu! Produkty biobójcze, które używamy w lecie: na spacerze, podczas grilla, na wakacjach, używane w nieprawidłowy sposób, albo kupowane u nierzetelnych sprzedawców mogą nie tylko zadziałać nieprawidłowo, ale także spowodować zagrożenie dla zdrowia.

Kupując takie produkty, zwane repelentami, zwracaj uwagę czy produkt posiada pozwolenie na obrót – a zatem czy jest przebadany, bezpieczny i skuteczny.
Brak pozwolenia = potencjalne niebezpieczeństwo.

Pozwolenie znajdziesz na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie:
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze

Czytaj etykietę! Na etykiecie znajdziesz wszelkie instrukcje stosowania, środki ostrożności, czas skutecznego działania i datę ważności. Nie pryskaj więcej, niż zaleca producent i sprawdź, czy któryś ze składników Cię nie uczula.

Bardzo słusznie, nawet najbezpieczniejszy preparat używany w zbyt dużej ilości zapewne okaże się szkodliwy. Nadal jednak nie wiem…

Który repelent wybrać?

W sklepach jest dostępnych wiele środków pod różnymi postaciami. Od nazwy na przedzie butelki jest jednak ważniejsza ta napisana drobnym druczkiem z tyłu nazwa substancji czynnej. Przedstawię wam trzy najbardziej „sensowne”:

  • DEET
  • Ikarydynę
  • Citriodiol

Niesławny DEET

DEET, czyli czyli N,N-dietylo-meta-toluamid jest najbardziej skuteczny z całej trójki. Jego skuteczność powinna się utrzymywać przez 6-8 godzin. Żeby środek był skuteczny przeciwko komarom, musi zawierać przynajmniej 20% tej substancji w swoim składzie. Zaleca się, by preparaty stosowane bezpośrednio na skórę nie miały więcej niż 30%. Preparaty o większym stężeniu można stosować na ubrania, ale uwaga- mogą one rozpuścić tworzywa sztuczne.

Gdzie jest haczyk?  DEET będąc najskuteczniejszy, ma też najbardziej poważne działania niepożądane. U małych dzieci może wręcz doprowadzić do występowania drgawek. U dorosłych możemy się spodziewać co najwyżej podrażnienia skóry i oczu, ale i tak powinniśmy zachować ostrożność i nie przekraczać zaleconego przez producenta dawkowania.

Preparatów zawierających DEET zdecydowanie nie powinno się używać u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 2 roku, a tak naprawdę jest on niezalecany dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Ikarydyna

Nazywana czasem picaridin albo opisywana kodem KBR3023.

Jest mniej skuteczna od DEET, ale też bezpieczniejsza. Wśród skutków ubocznych znajdziemy: podrażnienie skóry, śluzówek i oczu, oraz wymioty. Nie ma toksycznego wpływu na układ nerwowy.

Ale uwaga- połączenie ikarydyny i DEET daje toksyczną mieszankę!

Citriodiol

Można go też znaleźć pod nazwą IR3535. Jest to olejek z eukaliptusa cytrynowego. Najsłabszy z opisywanej trójki i najbezpieczniejszy. Może być stosowany już u dzieci powyżej 1 roku życia. Preparaty ze stężeniem 10- 30% działają maksymalnie 2 godziny. Jako skutek uboczny może powodować podrażnienie skóry lub wywołać alergię. Tak samo inne olejki roślinne stosowane do odstraszania owadów takie, jak lawenda czy mięta, choć ogólnie bezpieczne są silnymi alergenami.

wycieczka

Ja na moje spacery wybieram DEET. Preparaty ze stężeniem 25% na skórę i 50% na ubrania. W upały spaceruję w bawełnie i nie miałam do tej pory problemów z plamami. Jedynym problemem jest zapach. Absolutnie nie polecam pryskania się przed wyjściem z domu, tj. w zamkniętym pomieszczeniu. Eau de DEET staje się powoli zapachem lata, ale coś za coś. Komary nie są mi już straszne.

Dzieciom jednak polecałabym Ikarydynę lub Citriodiol. Trzeba tylko pamiętać, by powtarzać pryskanie w odstępach czasowych zalecanych przez producenta.

Źródła:

https://gis.gov.pl/zdrowie/komary-w-polsce-ryzyko-zdrowotne-informacja-glownego-inspektora-sanitarnego/

Zapraszam do mojego gabinetu Deep-Med w Warszawie przy ulicy Dolnej 17 lok. 1.

Wszelkie informacje dotyczące zapisu na wizytę znajdziesz tutaj.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *