Kategorie
Dla nurków

Nurkowanie po szczepieniu na COVID

Kiedy mogę nurkować po zaszczepieniu się na COVID-19? Jest to jedno z najczęściej zadawanych mi w ostatnim czasie pytań. Odpowiedź na nie do niedawna nie była prosta. Preparaty używane do szczepień są nowymi substancjami, jednak wydaje się, że organizm ludzki reaguje na niepodobnie do innych szczepionek. Wiele osób po szczepieniu doświadcza łagodnych działań niepożądanych takich jak ból ręki, gorączka lub objawy grypopodobne, które zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach. Na szczęście poważne działania niepożądane jak wstrząs anafilaktyczny lub zakrzepica występują bardzo rzadko. Na świecie zaszczepiono już ponad miliard osób i eksperci zaczynają wydawać wstępne zalecenia. Jeśli chodzi o nurkowanie po szczepieniu (dotyczy nurkowania na zatrzymanym oddechu, jak i scuba) dość jasne wytyczne zaproponował DAN.

Przerwa w nurkowaniu 7 dni po każdej dawce szczepienia

Jest zalecana dla osób

 • bez zwiększonego ryzyka zdrowotnego (patrz niżej)
 • u których nie wystąpiły żadne działania niepożądane.

Przerwa minimum 14 dni po każdej dawce szczepienia

Jest zalecana dla osób

 • u których wystąpiły łagodne działania niepożądane
 • które mają zwiększone ryzyko zdrowotne np.:
  • Otyłość
  • Palenie papierosów
  • Choroby metaboliczne (np. cukrzyca)
  • Choroby układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca)
  • Leki zwiększające ryzyko powikłań zakrzepowo- zatorowych (np. hormonalne leki antykoncepcyjne)
 • które planują nurkowania dekompresyjne lub wymagające szczególnych umiejętności
Jeśli po szczepieniu wystąpiły poważne działania niepożądane, przed nurkowaniem konieczne jest ich pełne wyleczenie oraz indywidualna kwalifikacja medyczna.

Należy pamiętać, że szczepienie nie daje pełnej gwarancji ochrony przed zarażeniem. Nie udowodniono jak na razie, że osoby zaszczepione nie przenoszą wirusa. Dlatego również po szczepieniu należy przestrzegać zasad profilaktyki (dystans społeczny, dezynfekcja)

szczepienie

Szczepienia są jak na razie jedyną metodą na zakończenie epidemii, dlatego wszyscy powinniśmy zaszczepić się najszybciej jak to będzie możliwe.

Bibliografia:

 • http://www.sbmhs.be/2021%200326%20SBMHS%20-%20Vaccination%20COVID%20ENG%20final.pdf

Zapraszam do mojego gabinetu Deep-Med w Warszawie przy ulicy Radomskiej 18/8.

Wszelkie informacje dotyczące zapisu na wizytę znajdziesz tutaj.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *