Kategorie
Neurologia w praktyce

Utrata przytomności

Pierwsza pomoc

Utrata przytomności zawsze jest objawem niepokojącym, który może wskazywać na groźną dla życia chorobę. Dlatego zawsze wymaga pilnej interwencji lekarza.

Pierwsza pomoc przy utracie przytomności

Kiedy zauważysz nieprzytomną osobę – natychmiast wezwij pogotowie (112 lub  999) – najlepiej wyznacz osobę, która zrobi to za Ciebie

drogi oddechowe

Ułóż poszkodowanego na plecach. Używając obydwu rąk, odegnij głowę ku tyłowi. Utrzymując głowę odgiętą ku tyłowi, sprawdź czy oddycha: pochyl się nad jego ustami i licząc powoli do dziesięciu, staraj się usłyszeć, poczuć na policzku oddech i/ lub zaobserwować ruchy klatki piersiowej. Jeśli stwierdzisz 2 oddechy w ciągu 10 sekund, to znaczy, że człowiek oddycha.

Jeżeli nie zaobserwujesz dwóch oddechów lub masz wątpliwości- głośno zawołaj o pomoc i rozpocznij resuscytację ->   Jak prowadzić reanimację

Jeśli zaobserwujesz dwa prawidłowe oddechy, ułóż poszkodowanego na boku. Najlepiej w pozycji bocznej ustalonej, tzw. bezpiecznej :


Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online

Obserwuj chorego do czasu przyjazdu pogotowia i co 2 minuty sprawdzaj oddech. Jeśli przestanie oddychać- rozpocznij resuscytację->   Jak prowadzić reanimację

Jeśli odzyska przytomność, zachęcaj go do pozostania w pozycji leżącej i nie pozwól się oddalić, zanim nie przyjedzie pogotowie.

Straciłeś przytomność przed chwilą i jesteś sam?

Wezwij pogotowie. Zadzwoń na nr  112 lub 999. Lub jak najszybciej udaj się do szpitala (pamiętaj, że nie wolno Ci prowadzić samochodu!), lub

Na tzw. SORze zostaną wykonane podstawowe badania mające na celu rozpoznanie chorób zagrażających życiu.

Minęło już kilka dni od utraty przytomności?

Skonsultuj się z kardiologiem i neurologiem.

Każdy z nich zbierze z tobą wywiad  (to znaczy porozmawia) i w zależności od przebiegu Twojej choroby zleci Ci kilka specjalistycznych badań.

Możesz oczywiście zacząć od konsultacji lekarza POZ, ale nie ominie Cię diagnostyka specjalistyczna, której nie wolno odkładać na później.

Zapraszam do mojego gabinetu Deep-Med w Warszawie przy ulicy Dolnej 17 lok. 1.

Wszelkie informacje dotyczące zapisu na wizytę znajdziesz tutaj.

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *